Po górach
  • Relacje z wypraw
  • Opisy szlaków
  • Porady
11 listopada 2019
Relacje z wypraw, Tatry Słowackie

Doliną Jaworową przez Lodową Przełęcz do Schroniska Teryego

Doliną Jaworową przez Lodową Przełęcz do Schroniska Teryego
11 listopada 2019
Relacje z wypraw, Tatry Słowackie

Na wyprawę Doliną Jaworową dosyć długo czekaliśmy na kilka dni dobrej, słonecznej pogody. Zazwyczaj w Tatry jeździmy we wrześniu, wtedy dzień jest dłuższy i więcej czasu można spędzić w górach, na szlaku. Po zweryfikowaniu informacji pogodowych zapadła decyzja, że jedziemy. Z Warszawy wyjechaliśmy po południu w połowie października. Nocleg zarezerwowaliśmy sobie w prywatnym pensjonacie na Głodówce. Na miejscu byliśmy parę minut po godz. 22.00. Późnym wieczorem przestudiowaliśmy jeszcze dokładnie całą trasę, przepakowaliśmy rzeczy i poszliśmy spać.

Wczesnym rankiem opuściliśmy kwaterę i pojechaliśmy do Jaworzyny Spiskiej (Tatranska Javorina). Tu pojawił się mały problem z zostawieniem samochodu. Liczyliśmy, że mimo wczesnej godziny znajdziemy kogoś krzątającego się wokół własnego domu. Nic podobnego, wszyscy spali. Przejechaliśmy w jedną i drugą stronę przez całą miejscowość i nic. Dopiero przed samym wejściem na szlak spotkaliśmy pracowników Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy wyrazili zgodę na zostawienie samochodu przy ich kancelarii.  Zmieniliśmy buty założyliśmy plecaki na plecy i ruszyliśmy na kilka dni w Słowackie Tatry.

Wejście do Doliny Jaworowej
Wejście do Doliny Jaworowej

Tuż przy samym wejściu na zielony szlak do Jaworowej Doliny z prawej strony mijamy znak wskazujący kolor szlaku oraz orientacyjny czas przejścia. Wg podanych informacji czas przejścia do Chaty Teryego wynosi 5,5 godziny. Nam zajęło to trochę więcej…

Początek szlaku w Dolinie Jaworowej
Początek szlaku w Dolinie Jaworowej

Początkowo szlak jest bardzo łatwy, prowadzi wyasfaltowaną drogą, która przechodzi później w drogę szutrową i dalej w ścieżkę. Po liściach zdecydowanie widać, że jest to już jesień.

Jaworowe Szczyty
Jaworowe Szczyty

W oddali pojawiają się górujące Jaworowe Szczyty, to tam właśnie zmierzamy, by tuż przed nimi skręcić w lewo i piąć się na Lodową Przełęcz.

Murań

Z lewej strony całkowicie odsłonił się nam z porannej mgły Murań, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w tej części Tatr.

Jaworowy Potok

Od samego początku, aż po Zadnią Dolinę Jaworową towarzyszy nam Jaworowy Potok, który wypływa z Żabiego Stawu Jaworowego i powyżej Jurgowa wpada do Białki, jako jeden z jej głównych dopływów.

Polana w Dolinie Jaworowej
Polana w Dolinie Jaworowej

Podobnie jak i w naszych Tatrach, tak również i tu nie brakuje szkodników. Drzewostany w dolinie są miejscami przerzedzone wskutek działania wiatrów halnych i gradacji kornika drukarza.

Widok na Tatry z Doliny Jaworowej
Widok na Tatry z Doliny Jaworowej

Pogoda robi nam bardzo miłą niespodziankę. Widoki są fantastyczne, … i dla takich właśnie widoków czekam cały rok, aby nacieszyć swoje oczy.

Szlak przy Jaworowym Potoku
Szlak przy Jaworowym Potoku

Po szlaku widać, że oddalamy się od Jaworzyny Spiskiej. Z lewej strony szumi sobie Jaworowy Potok. Widać również jak zmienia się roślinność i otoczenie. Promienie słoneczne przesłaniają nam góry i teraz idziemy w cieniu…

Tatry Bielskie
Tatry Bielskie

… podziwiając wyłaniające się zza drzew raz z prawej, raz z lewej strony skaliste szczyty Tatr.

Chata w Dolinie Jaworowej
Chata w Dolinie Jaworowej

W gęstym lesie świerkowym mijamy mało widoczną ze szlaku chatę górską TANAP-u, która w żaden sposób na naszej mapie nie była oznaczona. Chata oddalona jest ok. 100 metrów od szlaku i wygląda na bardzo zadbaną.

Potok Jaworowy
Potok Jaworowy

Wychodzimy z gęstej i wysokiej kosówki i zatrzymujemy się w ciepłych promieniach słonecznych  na krótki odpoczynek i małe co nieco.

Żabia dolina Jaworowa
Żabia dolina Jaworowa

Z naszej prawej strony Żabia Dolina Jaworowa i skąpany w zielonej kosodrzewinie wodospad wypływający z niewidocznego Małego Żabiego Stawu Jaworowego.

Kładka w Jaworowym Ogrodzie
Kładka w Jaworowym Ogrodzie

Przechodzimy przez mostek położony nad Jaworowym Potokiem i zatrzymujemy się na chwilę, by podziwiać wspaniałe widoki na tle błękitnego nieba. Od tej pory będziemy piąć się już tylko w górę.

Zadnia Dolina Jaworowa
Zadnia Dolina Jaworowa

 U podnóży Jaworowych Turni skręcamy w lewo i zaczynamy w cieniu podchodzić morenowym blokowiskiem w kierunku Lodowej Przełęczy.

Widok w kierunku lodowej przełęczy
Widok w kierunku lodowej przełęczy

To właśnie gdzieś tam zmęczeni troszeczkę włóczymy noga za nogą zostawiając za sobą znaczną część przebytej dzisiaj drogi. Troszeczkę daje się we znaki siedzenie za biurkiem i brak kondycji.

Żabi Jaworowy Staw
Żabi Jaworowy Staw

Już jest nieźle. Jesteśmy nad Żabim Jaworowym Stawem za którym widzimy przytłaczający ogrom mur Jaworowych Turni.  Chwila odpoczynku, zbieramy siły na dalsze podejście.

Wejscie na Lodową Przełęcz
Wejście na Lodową Przełęcz

Przez cały praktycznie czas idziemy sami. Po drodze spotkaliśmy dosłownie tylko kilka osób, które albo nas wyprzedzały, albo szły w przeciwnym kierunki. Jeszcze kilkadziesiąt metrów i będziemy na przełęczy.

Lodowa Przełęcz
Lodowa Przełęcz

Lodowa Przełęcz jest najwyżej położoną z turystycznych przełęczy tatrzańskich. Warto było wyrwać się z codziennej pracy, by tu dotrzeć. Jest trochę zimno i strasznie wieje, ale widoki fantastyczne. Na przełęczy spotkaliśmy małą grupkę polskich studentów.

Widok na Tatry Wysokie
Widok na Tatry Wysokie

Na pierwszym planie od lewej: Ostry Szczyt, dalej Jaworowy Szczyt i Mały Jaworowy Szczyt. Drugi plan, na lewo od Jaworowego Szczytu – kopulasty Gerlach. Po prawej natomiast od Małego Jaworowego Szczytu góruje Wysoka i Rysy.

Zejście z Lodowej Przełęczy
Zejście z Lodowej Przełęczy

Początek zejścia z Lodowej Przełęczy jest dosyć stromy, dlatego też w ścianę zakotwiczone są łańcuchy. Na szczęście szlak nie jest oblodzony i dosyć łatwo nam się schodzi.

Szlak z Lodowej Przełęczy
Szlak z Lodowej Przełęczy

Kolejny etap zejścia w Dolinkę Lodową, to drewniane drabinki położone na pirażystym żlebie. Należy tu zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo łatwo można poślizgnąć się na zniszczonych już drewnianych stopniach i ciągle obsuwających się kamieniach.

Lodowa Dolina
Lodowa Dolina

Przed nami wspaniały widok na Lodową Dolinę, która wg relacji schodzącego z Lodowej Przełęczy do Jaworzyny Spiskiej Słowaka, jeszcze dwie godziny temu całkowicie była osnuta gęstą mgłą. Z lewej strony Lodowy Staw, a na wprost przymglona trochę Żółta Ściana.

Rozejście szlaków
Rozejście szlaków

Po kilkunastu minutach dochodzimy do drogowskazu i robimy sobie małą przerwę. W prawą stronę odchodzi żółty szlak prowadzący na Czerwoną Ławkę (nasz jutrzejszy plan). Znaki zielone prowadzą dalej do Schroniska Teryego.

Widok na Czerwoną Ławkę
Widok na Czerwoną Ławkę

W oddali widać podchodzącą grupę Słowaków na Czerwoną Ławkę – rzut okiem na to co nas czeka jutro.

Przymglona Tatrzańska Łomnica
Przymglona Tatrzańska Łomnica

Po krótkim marszu od drogowskazu wychodzimy na kamienne pustkowie Dolinki Lodowej, skąd roztacza się widok na zasłonięty chmurami Łomnicki Szczyt. W dole widać Wielki Staw Spiski.

Zejście do Chaty Teryego
Zejście do Chaty Teryego

Grzędą pokonujemy ostatnie kilkaset metrów, które dzielą nas od schroniska położonego w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich.

Schronisko Teryego
Schronisko Teryego

Przed godziną 15.00 zmęczeni, ale również bardzo zadowoleni z wspaniałych widoków i pokonanej trasy docieramy do Chaty Teryego, w której czeka już na nas ciepła herbata, dobre jadło i zarezerwowany wcześniej nocleg.

Jaworowa Dolina Jaworowy Potok Jaworzyna Spiska Lodowa Przełęcz Murań Schronisko Teryego

Poprzedni artykułWyprawa na Gerlach - najwyższy szczyt w TatrachNastępny artykuł Góry Pieprzowe nieopodal SandomierzaGóry Pieprzowe

2 komentarzy

Pingback: Wyprawa na Gerlach - najwyższy szczyt w Tatrach
Pingback: Ze Schroniska Teryego przez Czerwoną Ławkę do Zbójnickiej Chaty

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska21 kwietnia 2021
Karkonosze – masyw górski Sudetów6 kwietnia 2021
Z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch na Tarnicę do Wołosatego5 marca 2021
Bieszczady, czyli najdziksze polskie góry19 września 2020
Tatrzańskie schroniska – historia i ciekawostki22 maja 2020

NUMER RATUNKOWY GOPR

GOPR
601 100 300

POLECAMY

GOPR
Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży w górach. Ciekawe oferty i propozycje wyjazdów na kolonie i obozy w górach.

Po górach

Wędrówki po górach to blog dla tych, którzy kochają góry i uwielbiają po nich chodzić. Znajdziecie tu opisy szlaków, relacje z wypraw, a także porady dla początkujących wędrowników.

Kategorie

  • Bieszczady
  • Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Opisy szlaków
  • Porady
  • Relacje z wypraw
  • Schroniska górskie
  • Sudety
  • Tatry Polskie
  • Tatry Słowackie

RSS Zwiedzamy Polskę

  • Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć
    Atrakcje Kazimierza Dolnego od wielu lat przyciągają turystów. Kazimierz Dolny od przełomu XIX i XX wieku jest jednym z najsłynniejszych miasteczek na Lubelszczyźnie i w Polsce. Można w nim uczestniczyć w wydarzeniach kulturowych oraz poznawać sztukę w galeriach, których jest ponad 60. Posiada jednak wiele zabytków architektonicznych i krajobrazowych dzięki, którym w 1994 r. został […]
  • Kazimierz Dolny – miasto artystów
    Kazimierz Dolny, wchodzący w skład trójkąta turystycznego Lubelszczyzny, znany jest nie tylko ze swoich malowniczych krajobrazów i niepowtarzalnej architektury, ale również jako zagłębie artystyczne. Od zawsze przebywali tu i tworzyli wybitni artyści, a od wielu lat odbywają się w nim wydarzenia kulturowe, co dodatkowo przyciąga turystów. Kazimierz Dolny – lubelskie zagłębie sztuki Kazimierz Dolny położony […]
  • Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski
    Mazury są jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Zaskakują nie tylko pod względem zapierających dech w piersiach krajobrazów. Przyciągają turystów ciszą, czystym powietrzem i niesamowitą naturą. Interesujące jest pochodzenie nazwy „Mazury”. Wzięło się ono od przedrostka „maz-” czyli dawniej „smolić”, a z przyrostkiem „-ur” powstało określenie na smolarzy, zamieszkujących gęsto zalesione lasy w tym regionie. Kraina Tysiąca Jezior Ukształtowanie […]
  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
    Zamek Ogrodzieniec to wprawdzie ruiny, ale ze względu na swoje położenie, wielkość i stan zachowania są one niezwykle interesującym obiektem, na polskiej liście zamków. Potężna budowla położona jest na szczycie góry Aleksandra Janowskiego (504 m n.p.m.) we wsi Podzamcze na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. To największa z warowni określanych wspólnym mianem Orlich Gniazd. Po ujrzeniu jej imponujących […]
  • Zamek krzyżacki w Bytowie
    Bytów to największe miasto na Pojezierzu Bytowskim, a zamek krzyżacki w Bytowie jest najważniejszą atrakcją miasta. Cała okolica ma niezwykle urozmaiconą rzeźbę z głę­bokimi rynnami polodowcowymi rozdzielonymi wzniesieniami morenowymi. Na południe od Bytowa w okolicach wsi Rekowo wznosi się najwyższa morena całego pojezierza z kulminacją Siemierzyckiej Góry (256 m n.p.m.). Ziemia bytowska Na prze­strzeni wieków […]
© 2012 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.po.gorach.com.pl