Po górach
  • Relacje z wypraw
  • Opisy szlaków
  • Porady
23 marca 2020
Opisy szlaków, Tatry Słowackie

Magistrala Tatrzańska – atrakcyjny szlak turystyczny

Magistrala Tatrzańska – atrakcyjny szlak turystyczny
23 marca 2020
Opisy szlaków, Tatry Słowackie

Atrakcyjny szlak turystyczny jakim jest Magistrala Tatrzańska znajduje się w południowej części Tatr Wysokich na Słowacji. Ukochana przez turystów, kręta i długa dosyć trasa przebiega południowymi zboczami Tatr Wysokich. Na pierwszy rzut oka przystępna i niezbyt trudna do pokonania. Myliłby się ten, kto pomyślałby, że przez to nie jest warta uwagi. Pokonanie jej może zająć turyście nawet 4 dni.

Doskonały punkt widokowy

O czym mowa? O Magistrali Tatrzańskiej, najdłuższym szlaku turystycznym Tatr. Został wyznaczony w latach 30. XX wieku. Ten 72-kilometrowy szlak, oznakowany kolorem czerwonym, biegnie od Białego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej do Podbańskiej. Nie zawsze jednak tak było – jeszcze 40 lat temu Magistrala była dłuższa i można było nią wędrować od Przełęczy pod Kopą do Tatrzańskiej Kotliny. Tę drogę zamknięto jednak przed turystami w 1978 roku, w związku z troską o ochronę przyrody, znajduje się tam w końcu park narodowy. Jako, że prawie cała droga wytyczona jest powyżej górnej granicy lasu, większość pokonywanej trasy to sam w sobie doskonały punkt widokowy.

Krótka historia

Magistrala Tatrzańska zrodziła się z powstałego w 1907 roku pomysłu Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego. Na realizację tego pomysłu trzeba było jednak poczekać przeszło dwie dekady, bo aż do 1931 roku, kiedy to pracę nad wytyczeniem szlaku rozpoczął Klub Czechosłowackich Turystów. Choć początkowo prace nad szlakiem skończyły się w 1937 roku, to do dziś Magistrala była wielokrotnie modyfikowana, czasami łączona jest z innymi, istniejącymi już wcześniej odcinkami. Można więc powiedzieć, że Magistrala ciągle się rozwijała, ale aż do obecnych czasów pozostaje tak samo zjawiskowa.

Fenomen Tatr

Według turystów, Magistrala Tatrzańska jest idealnym połączeniem dzikiej, górskiej przyrody i turystycznej infrastruktury, gdyż na trasie znajdują się liczne schroniska dla spragnionych odpoczynku, hotele i ośrodki sportów zimowych, a także kompleks skoczni narciarskich. Dodatkowo, Magistrala pełni też rolę edukacyjną – na sporej części szlaku umieszczone są tablice dydaktyczne, które nie tylko przybliżają turystom fenomen Tatr, ale są też doskonałym źródłem wiedzy dla zapalonych taterników.

Eugeniusz Delbowski. Magistrala Tatrzańska od Siodełka do Popradzkiego Stawu.

Od Białego Stawu przez Zielony do Łomnickiego

Odcinek pierwszy Magistrali jest zarazem jednym z najciekawszych. Łączy on stawy: Biały, Zielony i Łomnicki. Dla nawet niewprawionych jeszcze turystów to tylko 7,5 km drogi do przejścia, czyli mniej więcej 3 godziny marszu. Widoki są zaś naprawdę zapierające dech w piersiach – zwłaszcza w rejonach Doliny Białych Stawów, która zachwyca mnogością jezior, lub też w okolicy Zielonego Stawu, który swą nazwę zawdzięcza rzeczywistej, mocno zielonej barwie wody. Nie zapominajmy też o tym, iż to właśnie na tym odcinku przechodzi się najwyższym punktem szlaku, Rakuskim Przechodem (2030 m n.p.m)

Przez Siodełko do Stawu Wielickiego

Kolejny odcinek rozpoczyna się przy Łomnickim Stawie, wiedzie przez Siodełko, a kończy na Stawie Wielickim. Po drodze, oko turysty z pewnością zatrzyma się dłużej na Wyżnim Wodospadzie, jednym z wodogrzmotów Zimnej Wody, spadającym piękną kaskadą po 20-metrowej rynnie skalnej. Poza tym, dzięki licznym potokom znajdującym się w okolicy, na trasie można cieszyć się pięknymi, drewnianymi mostkami. W takich okolicznościach przyrody, dociera się do Siodełka – najpopularniejszego punktu widokowego Tatr. Ze szlaku można zboczyć także do pięknego, odrestaurowanego hotelu Hrebienok, pochodzącego z lat 20. XX wieku, lub też pójść dalej i na własne oczy ujrzeć Gerlach, najwyższy szczyt Tatr.

Eugeniusz Delbowski. Magistrala Tatrzańska od Łomnickiego Stawu do Zielonego Stawu Kieżmarskiego.

Stokami Gerlachu i Suchego Wierchu Batyżowieckiego

Trzy wielkie doliny – Wielicka, Batyżowiecka i Mięguszowiecka połączone są kolejnym odcinkiem, wiodącym południowymi stokami Gerlachu i Suchego Wierchu Batyżowieckiego (1792 m n.p.m). Tuż za Stawem Batyżowieckim znajduje się odgałęzienie szlaku do Drogi Wolności, zaś odrobinę dalej, niedaleko Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego, szlaki wiodące na Rysy i dalej, na Morskie Oko.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Tatrzański Cmentarz Symboliczny jest miejscem, przy którym warto zatrzymać się na dłużej. To z jednej strony upamiętnienie najznamienitszych taterników, a z drugiej przestroga dla turystów, mająca przypominać im o majestacie gór – nieprzewidywalnym, zazdrosnym i surowym. Na pamiątkowych tablicach znaleźć można też nazwiska zagarniętych przez górski żywioł himalaistów, m.in. Jerzego Kukuczki i Wandy Rutkiewicz.

Wyżni Podkrywański Chodnik

Z doliny Mięguszowieckiej i Popradzkiego Stawu rozpoczyna się kolejny etap wędrówki Magistralą, którego najważniejszym punktem jest Szczyrbskie Jezioro, drugie co do wielkości jezioro w Tatrach Słowackich. Następny odcinek Magistrali Tatrzańskiej, prowadzący do Podbańskiej nosi nazwę Wyżni Podkrywański Chodnik. Jest on jednocześnie najstarszą drogą Magistrali, gdyż został wybudowany jeszcze w XIX wieku (dokładniej w 1889 roku). Magistrala kończy się przy swoistym węźle szlaków – dalej można wyruszyć stamtąd do Doliny Cichej i Doliny Koprowej.

Eugeniusz Delbowski. Magistrala Tatrzańska do Jamskiego Stawu.

Choć największą frajdą będzie oczywiście przejście całej Magistrali, co samo w sobie stanowić będzie przekrojową wycieczkę krajoznawczą po Tatrach, to równie ciekawe są jej pojedyncze odcinki stanowiące łączniki pomiędzy poszczególnymi dolinami, które świetnie nadadzą się nawet na jednodniowy wypad w słowackie Tatry.

Biały Staw Gerlach Łomnicki Staw Siodełko Tatrzański Cmentarz Symboliczny Wyżni Podkrywański Chodnik Zielony Staw

Poprzedni artykułZe Schroniska Teryego przez Czerwoną Ławkę do Zbójnickiej Chatyprzez Czerwoną Ławkę do Zbójnickiej ChatyNastępny artykuł Zanim wyjdziemy w góry - jak się przygotować?zanim wyjdziemy w góry

Ostatnie wpisy

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska21 kwietnia 2021
Karkonosze – masyw górski Sudetów6 kwietnia 2021
Z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch na Tarnicę do Wołosatego5 marca 2021
Bieszczady, czyli najdziksze polskie góry19 września 2020
Tatrzańskie schroniska – historia i ciekawostki22 maja 2020

NUMER RATUNKOWY GOPR

GOPR
601 100 300

POLECAMY

GOPR
Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży w górach. Ciekawe oferty i propozycje wyjazdów na kolonie i obozy w górach.

Po górach

Wędrówki po górach to blog dla tych, którzy kochają góry i uwielbiają po nich chodzić. Znajdziecie tu opisy szlaków, relacje z wypraw, a także porady dla początkujących wędrowników.

Kategorie

  • Bieszczady
  • Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Opisy szlaków
  • Porady
  • Relacje z wypraw
  • Schroniska górskie
  • Sudety
  • Tatry Polskie
  • Tatry Słowackie

RSS Zwiedzamy Polskę

  • Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć
    Atrakcje Kazimierza Dolnego od wielu lat przyciągają turystów. Kazimierz Dolny od przełomu XIX i XX wieku jest jednym z najsłynniejszych miasteczek na Lubelszczyźnie i w Polsce. Można w nim uczestniczyć w wydarzeniach kulturowych oraz poznawać sztukę w galeriach, których jest ponad 60. Posiada jednak wiele zabytków architektonicznych i krajobrazowych dzięki, którym w 1994 r. został […]
  • Kazimierz Dolny – miasto artystów
    Kazimierz Dolny, wchodzący w skład trójkąta turystycznego Lubelszczyzny, znany jest nie tylko ze swoich malowniczych krajobrazów i niepowtarzalnej architektury, ale również jako zagłębie artystyczne. Od zawsze przebywali tu i tworzyli wybitni artyści, a od wielu lat odbywają się w nim wydarzenia kulturowe, co dodatkowo przyciąga turystów. Kazimierz Dolny – lubelskie zagłębie sztuki Kazimierz Dolny położony […]
  • Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski
    Mazury są jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Zaskakują nie tylko pod względem zapierających dech w piersiach krajobrazów. Przyciągają turystów ciszą, czystym powietrzem i niesamowitą naturą. Interesujące jest pochodzenie nazwy „Mazury”. Wzięło się ono od przedrostka „maz-” czyli dawniej „smolić”, a z przyrostkiem „-ur” powstało określenie na smolarzy, zamieszkujących gęsto zalesione lasy w tym regionie. Kraina Tysiąca Jezior Ukształtowanie […]
  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
    Zamek Ogrodzieniec to wprawdzie ruiny, ale ze względu na swoje położenie, wielkość i stan zachowania są one niezwykle interesującym obiektem, na polskiej liście zamków. Potężna budowla położona jest na szczycie góry Aleksandra Janowskiego (504 m n.p.m.) we wsi Podzamcze na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. To największa z warowni określanych wspólnym mianem Orlich Gniazd. Po ujrzeniu jej imponujących […]
  • Zamek krzyżacki w Bytowie
    Bytów to największe miasto na Pojezierzu Bytowskim, a zamek krzyżacki w Bytowie jest najważniejszą atrakcją miasta. Cała okolica ma niezwykle urozmaiconą rzeźbę z głę­bokimi rynnami polodowcowymi rozdzielonymi wzniesieniami morenowymi. Na południe od Bytowa w okolicach wsi Rekowo wznosi się najwyższa morena całego pojezierza z kulminacją Siemierzyckiej Góry (256 m n.p.m.). Ziemia bytowska Na prze­strzeni wieków […]
© 2012 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.po.gorach.com.pl